Najważniejsze informacje
o życiu i pracy w Holandii
w pytaniach i odpowiedziach
- Wszystko w jednym miejscu w języku polskim
- Jak załatwić sprawy krok po kroku, również przez internet
- Linki do holenderski stron z informacjami
- Kalendarz z najważniejszymi terminami
Dostępne tematy
W pytaniach i odpowiedziach

Najczęściej zadawane pytania
Oto najczęściej zadawane pytania na temat życia i pracy w Holandii
Poniżej dowiesz się, co to jest numer BSN w Holandii. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś załatwić po przyjeździe do tego kraju z zamiarem pracy czy nauki. Numer BSN (Burgerservicenummer) to osobisty numer każdej osoby zarejestrowanej w bazie BRP (Basisregistratie Personen) w Holandii. Każdy, kto zarejestruje się w BRP, otrzyma automatycznie numer BSN. Jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL i służy urzędom, jak również innym organizacjom pozarządowym do potwierdzenia twojej tożsamości. Dzięki BSN nie musisz podawać za każdym razem swoich danych osobowych w trakcie wizyty w urzędzie. Oprócz rządu, podmioty świadczące opiekę zdrowotną czy szkoły są zobowiązane do stosowania BSN w swojej administracji.
Urzędy niderlandzkie, jak również organizacje pozarządowe używają BSN. Dzięki numerowi BSN możesz między innymi:
Pracować legalnie w Holandii;
Wykupić ubezpieczenie zdrowotne;
Iść do lekarza lub dentysty;
Założyć konto w banku;
Poprosić o zasiłek;
Rozliczyć się z podatku dochodowego;
Kupić samochód w Niderlandach;
Założyć własną firmę w Niderlandach.
Wiedząc już, co to jest numer BSN w Holandii i chcąc tutaj mieszkać, wyrób go jak najszybciej.
Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak zalogować się za pomocą DigiD w Holandii:
Aplikacja DigiD
Logowanie przez aplikacje na telefonie
Login i hasło
Kod sms
Logowanie za pomocą kodu sms
Dowód osobisty
Logowanie za pomocą holenderskiego dowodu osobistego
To, w jaki sposób możesz się zalogować, zależy od strony internetowej, którą odwiedzasz. Niektóre z nich pozwalają na logowanie się za pomocą aplikacji, ale tylko jeśli masz dodatkowo tzw. ID-check. Jeszcze na innych możesz zalogować się zapomogą tylko loginu i hasła, natomiast inne wymagają dodatkowego potwierdzenia przez kod sms.
Na oficjalnej stronie DigiD znajdziesz wszystkie sposoby na to, jak zalogować się za pomocą DigiD w Holandii, jak również ich opis (strona po niderlandzku i angielsku).
Jeśli poroniłaś lub dokonałeś aborcji w ciągu pierwszych 24 tygodni ciąży i z tego powodu jesteś chora, masz prawo do zasiłku chorobowego (Ziektewet-uitkering). Twój pracodawca złożył wniosek o zasiłek w UWV.
Jeśli twoja ciąża zakończyła się przedwcześnie z powodu przedwczesnego porodu lub dziecko zmarło w trakcie porodu po 24 tygodniach ciąży ale przed urlopem macierzyńskim, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego ciążowego i porodowego. Twój pracodawca złoży wniosek o zasiłek w UWV. Świadczenie to trwa przez 16 tygodni i jest zazwyczaj wypłacane pracodawcy. W tym okresie będzie on nadal wypłacał twoje wynagrodzenie. Po upływie tych 16 tygodni możesz otrzymywać zasiłek chorobowy, jeśli chorujesz w wyniku ciąży lub porodu i w związku z tym jesteś niezdolna do pracy.
Jeśli pobierasz zasiłek z UWV lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, zgłoś wcześniejsze zakończenie ciąży telefonicznie przez UWV Telefoon Werknemers.
Aby otrzymać kindgebonden budget, czyli dodatek do rodzinnego na dziecko w Holandii, należy spełnić następujące warunki:
Masz jedno lub więcej dzieci w wieku do 18 lat.
Kindgebonden budget wypłacany jest na dzieci do 18 roku życia.
Otrzymujesz już kinderbijslag – zasiłek rodzinny
Kingebonden budget jest dodatkiem na dziecko dla rodziców otrzymujących kinderbijslag, czyli zasiłek rodzinny. Kinderbijslag wypłaca Sociale Verzekeringsbank (SVB). Jeśli nie otrzymujesz jeszcze zasiłku rodzinnego, sprawdź jak złożyć wniosek o ten zasiłek.
Twoje dochody i dochody twojego partnera nie są zbyt wysokie
Prawo do dodatku na dziecko zależy od waszych dochodów w danym roku oraz od ilości posiadanych dzieci. Jeśli mieszkacie w Holandii, możesz skorzystać ze specjalnej strony, na której obliczysz, ile będzie wynosił twój kindgebonden budget w danym roku.
Masz niderlandzkie obywatelstwo lub przebywasz legalnie w Holandii.
Ty, twoje dziecko oraz twój ewentualny partner posiadacie holenderski numer BSN.
Twój lub wasz własny kapitał nie jest za wysoki
Jeśli jesteś osobą samotnie wychowującą dziecko, twój kapitał w dniu 1 stycznia 2023 roku nie może być wyższy ni 127.582 euro. Jeśli posiadasz partnera, wasz wspólny kapitał nie może przekroczyć 161.329 euro. Wysokość kapitału jest sprawdzany tylko na dzień 1 stycznia danego roku. Jeśli jest on za wysoki w tym dniu, dodatek na dziecko nie należy się przez cały dany rok. Gdy w danym roku twój partner jest tylko część roku twoim partnerem zasiłkowym, nie musisz uwzględniać jego kapitału.
Jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki i otrzymujesz już jeden z zasiłków od Belastingdienst, dodatek do rodzinnego w Holandii otrzymasz automatycznie. Jeśli spełniasz warunki i nie pobierasz jeszcze żadnego zasiłku, możesz złożyć wniosek o kindgebonden budget online.
Oto niektóre sposoby na to, jak znaleźć lekarza, aptekę i szpital w Holandii.
Google – wystarczy, że wpiszesz dane hasło w wyszukiwarce Google i zostaną wyświetlone adresy najbliższych lekarzy, aptek czy szpitali. Wpisz holenderską nazwę lekarza, którego szukasz. Na przykład dla lekarza rodzinnego będzie to huisarts, kardiolog – cardioloog, ginekolog – gynaecoloog, czy fizjoterapeuta – fysiotherapeut. W ten sam sposób znajdziesz najbliższą aptekę – apotheek lub szpital – ziekenhuis. Możesz również spróbować wyszukać dostawców usług medycznych mówiących po polsku. Spróbuj wtedy w ten sam sposób znaleźć interesującego cię lekarza, wpisując poprostu jego polską nazwę w google.
Zorgkaartnederland.nl – jest to wyszukiwarka wszystkich dostawców usług medycznych w Holandii. Tutaj znajdziesz lekarzy wszystkich specjalizacji, apteki i szpitale. Aby znaleźć lekarza, aptekę lub szpital w Holandii, wystarczy, że wpiszesz nazwę lekarza, którego szukasz lub swój kod pocztowy.
Kiesuwhuisarts.nl – wyszukiwarka lekarzy rodzinnych. Wpisz kod pocztowy lub miejscowość, w której mieszkasz, a wyświetlą ci się adresy najbliższych przychodni.
Ziekenhuischeck.nl – tutaj możesz sprawdzić swój wybrany szpital pod względem jakości usług i porównać go z innymi szpitalami.