Aborcja w Holandii
Poniżej dowiesz się jak wygląda aborcja w Holandii, gdzie możesz jej dokonać, jak również ile ona kosztuje. Możliwe, że w ogóle nie chcesz być w ciąży i nie chcesz mieć dziecka. Wtedy możesz zdecydować się na przerwanie ciąży, czyli aborcję w Holandii. Istnieje kilka sposobów przerwania ciąży. Te zależą od tego, jak długo w niej jesteś.
Aborcja w Holandii jest dozwolona, dopóki płód nie będzie mógł przeżyć poza twoim ciałem. Limit dla prawa karnego wynosi 24 tygodnie. W praktyce lekarze jako limit przyjmują 22 tygodnie. To dlatego, że potrafią dokładnie określić czas trwania ciąży z dokładnością do 2 tygodni.
Po 24 tygodniach lekarz może przerwać ciążę tylko z bardzo ważnych powodów medycznych. Na przykład, jeśli nienarodzone dziecko nie jest zdolne do życia.
Aborcja w Holandii przeprowadzana jest tylko w klinice aborcyjnej lub szpitalu posiadającym zezwolenie Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu w Holandii.
Możesz sama skontaktować się z kliniką aborcyjną. Możesz również poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie do kliniki aborcyjnej lub szpitala. Posiadanie skierowania od lekarza (rodzinnego) nie jest obowiązkowe. Możesz udać się do kliniki aborcyjnej, jak również do szpitala na aborcję bez skierowania. Przed aborcją w Holandii zawsze najpierw odbywa się spotkanie z lekarzem aborcyjnym i/lub pielęgniarką.
W klinice aborcyjnej dokonanie aborcji jest anonimowe. W szpitalu obowiązują jednak inne zasady. Koszty zabiegu pokrywa twój ubezpieczyciel i są one widoczne w przeglądzie Twojego ubezpieczyciela zdrowotnego. Listę klinik aborcyjnych można znaleźć na stronie Holenderskiego Stowarzyszenia Lekarzy Aborcyjnych (NGvA). Kliniki różnią się tym, do którego wieku ciążowego przeprowadzają aborcję, wahając się od 13 tygodni do 23-24 tygodni ciąży. Informacje o zabiegach można uzyskać w samej klinice.
- Jeśli mieszkasz w Holandii i posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, aborcja jest bezpłatna. Twój ubezpieczyciel zwróci koszty aborcji w szpitalu. Aborcja w klinice aborcyjnej jest refundowana w ramach Programu Dopłat dla Klinik Aborcyjnych.
- Jeśli nie mieszkasz w Holandii i nie posiadasz ubezpieczenia w ramach Wet Langdurige Zorg (WLZ), musisz sama zapłacić za aborcję. Maksymalne stawki są ustalane przez Holenderski Urząd ds. Opieki Zdrowotnej (NZa) raz na cały rok. Klinika, w której chcesz dokonać aborcji poinformuje cię o aktualnych taryfach.
Aborcja w Holandii jest dokonywana na kilka sposobów, w zależności od długości ciąży:
- Powszechnie stosowaną metodą jest łyżeczkowanie z odsysaniem (możliwe do 13 tygodnia ciąży). Odbywa się to w klinice i jest uważane za najbezpieczniejszą metodę.
- Możesz także zdecydować się na pigułkę aborcyjną (możliwe do 9 tygodnia ciąży). Pierwszą część otrzymasz w klinice, a drugą otrzymasz od jednego do trzech dni później.
- Od 13 tygodnia ciąży stosuje się tzw. leczenie instrumentalne. Możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem miejscowym lub narkozą.
Więcej informacji o różnych opcjach znajdziesz na stronie Holenderskiego Stowarzyszenia Lekarzy Aborcyjnych. Również lekarz lub klinika omówią z Tobą, która metoda jest dla Ciebie najlepsza.