Pełnoletność w Holandii
Pełnoletność w Holandii uzyskuje się po ukończeniu 18 roku życia. W tym momencie dziecko otrzymuje nie tylko prawa, ale również obowiązki. Poniżej znajdziesz informacje na temat co możesz robić i co załatwić po ukończeniu 18 lat.
Digid jest odpowiednikiem polskiego profilu zaufanego. Dzięki DigiD możesz załatwić większość spraw urzędowych przez internet. Wniosek może złożyć przez oficjalną stronę lub przez aplikację. Więcej informacji >>
W Holandii co do zasady wszystkie dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia podlegają pod bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Gdy dziecko skończy 18 lat musi posiadać własne podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie zdrowotne należy wykupić w ciągu miesiąca po urodzinach dziecka. Więcej informacji >>
Po uzyskaniu pełnoletności zostaniesz automatycznie wpisany na listę Dawców narządów w Holandii. Na stronie www.donerregister.nl możesz wskazać swoją dezycję na temat tego, czy chcesz zostać dawcą narządów po swojej śmierci. Jeśli tego nie zrobisz, zostaniesz automatycznie wpisany na listę jako „brak sprzeciwu wobec dawstwa narządów”.
Jeśli posiadasz niskie dochody i nie możesz zapłacić za ubezpieczenia zdrowotne, możesz starać się o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tzw. zorgtoeslag. Więcej informacji >>
Jeśli dalej się uczysz, po swoich urodzinach złóż wniosek o finansowanie dla studentów czyli stypendium. Wniosek o stypendium może złożyć tutaj.
Każda osoba pracująca w Holandii jest zobowiązana do płacenia podatku od swoich dochodów (podatek dochodowy). Twój pracodawca zwykle potrąca pewną kwotę z Twojej pensji (podatek od wynagrodzeń). Jest to zaliczka na rzecz Belastingdienst (Urząd Skarbowy i Celny).
Kiedy składasz roczne zeznanie podatkowe Belastingdienst sprawdza, czy Twój pracodawca nie potrącił Ci zbyt dużej kwoty z wynagrodzenia. Jeśli tak, otrzymasz zwrot tej kwoty od Belastingdienst. Możliwe jest również, że będziesz musiał dopłacić, gdy Twój pracodawca nie potrącił wystarczającej kwoty. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie (socjalne), zarejestruj się w jednej lub kilku spółdzielniach mieszkaniowych (woningcorporaties). Nawet jeśli nie szukasz od razu nieruchomości na wynajem, mądrze jest zarejestrować się z wyprzedzeniem. W zależności od gminy czas oczekiwania to nawet kilka lat. Jeśli jesteś zarejestrowany w spółdzielni mieszkaniowej, gromadzisz punkty. Gdy kilka osób jest zainteresowanych domem, pierwszeństwo ma osoba z największą liczbą punktów.
Spółdzielnia mieszkaniowa w Twojej okolicy
Jeśli wyszukasz w Internecie „woningcorporatie + twoja gmina”, zobaczysz, które spółdzielnie mieszkaniowe znajdują się w Twojej okolicy. Możesz również zapytać gminę, do jakich organizacji możesz się zwrócić.
Wynajem domu przez agenta nieruchomości
Możesz również wynająć dom lub mieszkanie za pośrednictwem agenta nieruchomości. Czynsz za te domy jest często nieco wyższy, ponieważ są to domy w sektorze prywatnym.
Po uzyskaniu pełnoletności w Holandii ponosisz osobistą odpowiedzialność za szkody. Oznacza to, że musisz sam zapłacić za wyrządzone szkody. Możesz wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (Aansprakelijkheidsverzekering) pokrywające szkody wyrządzone innym.
Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub dom, możesz wykupić ubezpieczenie zawartości nieruchomości (Inboedelverzekering). Takie ubezpieczenie zwraca koszty utraconych i uszkodzonych przedmiotów np. po pożarze lub kradzieży. Obejmuje ono wyłącznie uszkodzenia przedmiotów znajdujących się pod adresem, pod którym wykupione ubezpieczenie.
Wybierając się na wakacje warto zastanowić się nad ubezpieczeniem podróżnym. Takie ubezpieczenie może pokryć między innymi koszty kradzieży twojego bagażu, czy koszty pomocy medycznej za granicą.
Po uzyskaniu pełnoletności sam odpowiadasz za swoje sprawy finansowe. Jeśli rodzice założyli ci konto bankowe gdy byłeś młodszy, od uzyskania osiemnastego roku życia odpowiadasz za nie sam. Zwykle bank wyśle ci list w tej sprawie, zanim skończysz 18 lat.
Od 18 roku życia możesz również otworzyć samodzielnie konto bankowe. Twoi rodzice nie będą mieli już do niego dostępu.
Jako osoba pełnoletnia może sam zawierać wszelkiego rodzaju abonamenty i umowy bez zgody rodziców. Pamiętaj jednak, że jesteś sam odpowiedzialny finansowo za swoje długi.
Pełnoletność daje ci prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych lub samorządowych w Holandii. Możesz także startować w wyborach jako kandydat lub założyć partię polityczną.
Uzyskując pełnoletność w Holandii nie podlegasz już obowiązkowi szkolnemu. Oznacza to, że nie musisz już chodzić do szkoły. Nawet jeśli nie masz dyplomu.
Od 18 roku życia płacisz czesne za naukę. Jeśli masz urodziny przed 1 sierpnia lub 1 sierpnia, zapłacisz czesne za bieżący rok szkolny. Jeśli twoje urodziny są po tym terminie, czesne zapłacisz za następny rok szkolny.
Czesne płacisz do DUO. Zostaniesz o tym automatycznie powiadomiony. Wysokość czesnego określają przepisy prawa.
Ustawa o czasie pracy (Arbeidstijdenwet) określa, jak długo i ile możesz pracować. Od 18 roku życia obowiązują ciebie takie same zasady, co w przypadku wszystkich innych osób dorosłych. Twój układ zbiorowy pracy (CAO) może zawierać inne zasady. W takim przypadku zasady CAO są nadrzędne.
Jeśli masz już prawo jazdy, od 18 roku życia możesz już jeździć bez opiekuna. Jednak pamiętaj, że obowiązują Cię zasady dotyczące początkujących kierowców.
Zgodnie z prawem od 18 roku życia możesz pić, kupować i mieć przy sobie alkohol. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dokument tożsamości, jeśli chcesz kupić alkohol. Sprzedawca może o to zapytać.
Pamiętaj również, że możesz zostać ukarany grzywną, jeśli kupisz alkohol osobie poniżej 18 roku życia.
Jeśli twoi rodzice są rozwiedzeni i jedno z nich otrzymuje alimenty, od 18 roku życia możesz ty je otrzymywać. Alimenty ustają, gdy zarabiasz wystarczająco dużo lub kończysz 21 lat.